شنبه , 20 جولای 2019
Home » مطالب جديد ! » پيدايش و توسعه تكواندو در جهان و افغانستان

پيدايش و توسعه تكواندو در جهان و افغانستان

تاريخچه ورزش تكواندو در جهان :
از زمانهای قدیم کره ای ها تکواندو را در شکل دفاع شخصی در سطوح فردی و ملی به کار می گرفتند. در دوره اشغال کره توسط (۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵)، توسط دولت ژاپن آموزش هنرهای رزمی سنتی کره ای را ممنوع کرد تا از شورش های ضد دولتی مردم ممانعت نماید. بعد از آزادی کره از سیطره ژاپن در ۱۵ آگوست ۱۹۴۵، پیش کسوتان هنرهای رزمی کره گردهم آمدند تا هنرهای رزمی سنتی کره را تجدید حیات بخشند. در نتیجه این کوشش ها انجمن تکواندو کره در سال ۱۹۶۱ تأسیس شد.در سال ۱۹۶۳، در چهل و سومین فستیوال ورزشی ملی کره، تکواندو به عنوان رویدادی رسمی و ورزش ملی رسمیت یافت. از اوایل دهه ۱۹۶۰ بسیاری از اساتید تکواندو و کره به کشورهای مختلف مهاجرت کرده و در موطن جدید نسبت به گسترش تکواندو اهتمام ورزیده اند. در سال ۱۹۷۳ فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) با حضور ۱۸ کشور شکل گرفت تا به صورتی نظام مندتر از فعالیت های مربوط به تکواندو در سراسر جهان حمایت کند. دو ماه پس از تشکیل فدراسیون جهانی، اولین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان در سئول برگزار گردید و از آن زمان تاکنون به صورت منظم هر دو سال یکبار برگزار می شود. به منظور بسط بیشتر این ورزش اوزان زنان نیز از سال ۱۹۸۷ به این مسابقات افزوده گردید. مرکزیت فدراسیون جهانی تکواندو در کوکی ون واقع در سئول است. ورزش تکواندو در دو المپیک ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ به صورت نمایشی در بازیهای المپیک گنجانده شد و در نهایت از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بصورت رسمی در میان رویدادهای المپیک قرار گرفت. پس از کشور کره جنوبی در حال حاضر ایران، تایوان و ایالات متحده پیشتازان رقابتهای جهانی و المپیك هستند.
با ظرافت هاي تكواندو بيشتر آشنا شويد:
تكواندو از ورزش های رزمی و سنتی كشور كره است. البته آنچه ما امروزه به عنوان تكواندوی مدرن می شناسیم تحت تاثیر تكنیك های سایر ورزش های رزمی است. از مهم ترین هنرهای رزمی كه تكواندو تحت تاثیر آن است كاراته ژاپنی ها است. علت این امر این است كه از سال ۱۹۱۰ تا پایان جنگ جهانی دوم ژاپنی ها كشور كره را اشغال كرده بودند و در این سال ها ژاپنی ها سعی داشتند فرهنگ كره را از بین ببرند و از جمله از بین بردن و تغییر ورزش های سنتی كره را دنبال می كردند. به همین علت تكواندو كه ورزشی برخاسته از كشور كره است تحت تاثیر كاراته ژاپنی ها، سرعت و حركات سریع را از این ورزش دریافت می كند اما بعد از جنگ جهانی دوم كه كره ای ها مستقل شدند، این ورزش سنتی آنها هم به نوبه خود گسترش یافت و اگرچه به میزان كمی تحت تاثیر سایر هنرهای رزمی قرار گرفت اما به هر حال به نوبه خود دارای یك استیل خاص است كه متكی بر ضربات پا با حداكثر قدرت است و بر حفظ فاصله فیزیكی با دشمن و طراحی فنون برای دور كردن مهاجم تاكید دارد، كه همین عوامل آن را از سایر هنرهای رزمی جدا می كند.واژه تكواندو از ۳ بخش تشكیل می شود كه شامل <ت> به معنای پریدن، <كوان> به معنای ضربه زدن با پا و دست و خرد كردن اجسام سخت و <دو> به معنای راه و روش است. مهم ترین حقیقی كه در مورد این ورزش اهمیت دارد این است كه این ورزش نه تنها یك هنر ممتاز و برتر در زمینه دفاع شخصی است بلكه ورزشی بسیار مفید برای ذهن هم به شمار می رود. تمرینات تكواندو باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد ورزشكار می شود و همین مساله باعث می شود تا در مواجهه با رقیب بتواند بر او غلبه كند. درضمن این اعتماد به نفس زیاد به كل زندگی فرد تعمیم پیدا می كند و به افراد قدرت مقابله بهتر با مشكلات را هم می دهد. بد نیست كمی در مورد قوانین این ورزش بدانیم.
قوانين ورزش تكواندو:
این ورزش در سه دوره ۲ دقیقه ای برگزار می شود كه بین هر كدام از این زمان ها ورزشكار به مدت یك دقیقه استراحت می كند. هیات داوران از ۴ نفر تشكیل شده است كه ۳ داور در جایگاه مخصوص در كنار زمین می نشینند و یك داور هم در وسط زمین مسابقه را كنترل می كند. یادتان باشد وقتی می خواهید این ورزش را انجام دهید حتما از وسایل ایمنی آن استفاده كنید. وسایل مورد استفاده عبارتند از: محافظ های ساق پا و در خانم ها: محافظ های پستان، محافظ دهان و دندان، محافظ سر در افراد تازه كار محافظ برای لگن هم وجود دارد كه تازه كاران آنها را در زیر لباس خود می پوشند.
رنگ كمربند در ورزش تكواندو:
بد نیست كمی درمورد فلسفه رنگ های كمربندهای دریافتی در ورزش تكواندو بدانیم. به طور كلی ۶ كمربند در مقاطع گوناگون این ورزش وجود دارد.
۱) كمربند سفید: كه نشان دهنده بی گناهی است. در این مرحله نو آموزان هیچ چیز در مورد تكواندو نمی دانند.
۲) كمربند زرد: نشان دهنده زمینی است كه در آن گیاه جوانه می زند و در اصل تكواندو در نوآموز در حال شكل گرفتن است.
۳) كمربند سبز: نشان دهنده این است كه این گیاه جوانه زده رشد می كند یعنی فنون تكواندو در حال پیشرفت است.
۴) كمربند آبی: نشان دهنده این است كه گیاه در حال رشد به درخت تبدیل شده است. یعنی فنون تكواندو در ورزشكار به حد مطلوب رسیده است.
۵) كمربند قرمز: نشان دهنده خط است و در این مرحله ورزشكار باید مواظب حریف خود باشد و او را دور نگه دارد.
۶) كمربند سیاه: درست نقطه مقابل سفید است. بنابراین نشان دهنده مهارت كامل در تكواندو است و نشان می دهد كه دارنده این مهارت نسبت به تمام ترس ها و بدی ها نفوذناپذیر است. باید این نكته را هم یادآور شویم كه هر كدام از این كمربندها خود دارای درجات متفاوتی است كه آنها هم هر كدام برای خود فلسفه ای دارند. نكته جالبی كه بد نیست درباره این ورزش بدانیم این است كه برخلاف اینكه از نظر بعضی از افراد ورزش های رزمی با خشونت همراه هستند اما شاید اگر فلسفه این ورزش را بدانیم به ظرافت نهفته در این ورزش بیشتر توجه كنیم.
تاريخچه ورزش تكواندو در كشور عزيزما افغانستان:
تکواندو به عنوان ورزش رزمی قابل قدر و جذاب برای نخستین بار در سال 1352 و در زمان جمهوریت شهید سردار محمد داود توسط یک مرد آمریکایی بنام ( فل گنگهم ) در پوهنتون کابل نمایش داده شد . ( فل گنگهم ) که خود از زمره اساتید آمریکایی فاکولته انجنیری پوهنتون کابل بود با پشت کار و علاقمندی فراوان در تدریس تکواندو توانست تعدادی زیادی از محصلین پوهنتون را به آموزش این ورزش جذاب و هیجان انگیز وادارد. اساس گذاری ورزش تکواندو آنهم در یک نهاد اکادمیک روند گام برداشتن این هنر را به فردا های نوین ترقی و تعالی تسریح میبخشد. همان است که یک تعدادی زیادی از بهترین و نخبه ترین جوانان آنوقت این هنر را به شکل مکتبی و کلاسیک آن میاموزند و نخستن هسته های کلپ های ورزشی در شهر کابل ایجاد میشود.
استاد همایون ,استاد خلیل حیدری، استاد عتیق , استاد حبیب , استاد محمد اکبر حیدری استاد اسد الله اوریا خیل , از زمره نخستن دانشجویان تکواندو افغانستان اند که توانستند با عرق ریزی و پشت کار فراوان و تاخیر ناپذیر تکواندو را بصورت علمی و اکادمیک آن فراگیرند . هرچند حضور استاد فل گنگهم در آن ورزگار موهبت بزرگی برای تکواندوی افغانستان شمرده میشد , باآنهم افغانها توانستند خود مدیریت تکواندو را بدست گیرند . , استاد همایون کلپ میوند , استاد حبیب کلپ حبیب ، استاد محمد اکبرحیدری کلپ حیدری و استاد اسد الله اوریا خیل کلپ اسد را بنیان گذاشتند. طی دهه شصت خورشیدی تکواندوی کشور توانست به ولایات هم گسترش یابد و تنها و تنها به مرکز متمرکز نماند. تا سال 1366 کدام نو آوری قابل مکثی در تکواندوی افغانستان رخ نداد تا که برا ی اولین بار تکواندوی پومسه توسط عبدالناصر هوتکی که از زمره شاگردان استاد محمد اکبر حیدری بود و توانسته بود طی اقامت خویش در جمهوری اسلامی ایران تکواندوی پومسه را فراگیرد, در کشور اساس گذاری شد. به تعقیب آن در سال 1371 فدراسیون تکواندوی افغانستان رسما درفدراسیون جهانی تکواندو ثبت و راجستر گردید و علی رغم تمام مشکلات و پرابلم ها و جنگ شدید که میان گروه های مجاهدین در بعد از سال 1372 رخ داد فدراسیون تکواندو توانست که مسابقات تیم ملی تکواندو را براه بیاندازد. بدین منوال برای اولین بار در تاریخ تکواندوی کشور مسابقات برای گزینش بهترین ها برای تیم ملی تکواندوی کشور در سال 1372 تدویر یافت . و اولین تیم ملی تکواندو بعد از ایجادش در مسابقات بین المللی هیروشیمای جاپان اشتراک ورزید. اولین مدال جهانی توسط تکواندوکاران افغانستان بواسطه نثاراحمد بهاوی2007 به رشد و انکشاف ورزش تکواندو رونق بیشتر بخشید. و سرانجام روح الله نیکپا تکواندوکار دیگر افغانستان توانست در المپیک 2008 چین برا ی اولین بار در تاریخ ورزش افغانستان مدال المپیکی را بنام خود رقم زند .و در آواخر سال 2008 محمود حیدری و حسن رضایی توانستند که از مسابقات جهانی نوجوانان منعقده کشور ترکیه مدال برونز را نصیب کشور خود نمایند، قابل ذکر میدانیم از مدال نقره محمود حیدری در سال 2009 از مسابقات کوپن هاگن ازآن خود ساخت و قابل یادوری میدانم که در بخش بانوان سلما حسنی ، لیلا حسنی ، شفیقه کارگر ، نیلا احمدی وحمیرا محمدی مدال های نقره و برنز را کمایی کردند و این یک گام بس مهم و به سزای برای تکواندو افغانستان به حساب میاید.
تيم ملي تكواندو كشورما براي اولين بار در مسابقات خارج كشور:
ـ برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ تیم ملی تکواندو کاران افغانستان در مسابقات آسیایی کشور چاپان شرکت ورزید که می توان آنرا یک تجربه خوب برای تیم تکواندو کاران خواند.بعد از آن تیم تکواندو کاران افغانستان نظر به معاذیری نتوانست در مسابقات اشتراک نماید، ولی در سال ۱۳۸۲ دو باره در مسابقات متعددی شرکت نمود که دست آورد های خوبی را به ارمغان آورد که حتا قابل قبول جامعه بین المللی و مردم افغانستان نیز در آن زمان نبود. در سال های بعد تیم ملی تکواندوکاران ما توانست مدال نقره « مدال نایب قهرمان» را توسط نثاراحمد بهاوی در مسابقات که در کشور چین در سال ۲۰۰۷ برگزار شده بود، نصیب شود. همچنان محمود حیدری و حسن رضایی در مسابقات نوجوانان که در کشور ترکیه برگزار گردیده بود، مدال های برونز را از آن خود کردند. قابل یادآوریست که برای اولین بار تیم تکواندوکاران ملی افغانستان توانست مدال المپیا را توسط روح الله نیکپا در سال ۲۰۰۸ در مسابقات کشور چین به دست بیاورد و این در حالی بود که اکثر کشور ها کارت های سفید دعوت را منحیث اشتراک کننده به تیم ملی تکواندو ارسال می داشتند. اما تیم ملی تکواندو توانست با شایسته گی دو سهمیه را کسب کند.همچنان محمود حیدری توانست مدال نقره جهانی را از مسابقات که در کشور دنمارک تدویر گردیده در سال ۲۰۰۹به دست آورد.
تیم ملی تکواندو مدال طلا را در شروع سال ۲۰۱۰ از کشور سنگاپور و ده ها مدال را از کشور های کوریا، تایلند، هند و در این اواخر تیم ۱۲ نفری مجمع ملی تکواندو افغانستان که دو تن آنرا بانوان تشکیل می داد به مصارف شخصی در مسابقات بیست و دومین دوره بازی های فجر، دو مدال طلا و نقره را در بین ۱۳ کشور و مقام چهارم تیمی را در میان ۲۵ کشور کسب نماید که یک روز بعد آن شش تیم برتر مسابقات دیگری را تحت نام اولین جام فجر ۲۰۱۰ـ اسلام شهر برگزار نمودند که در بین ۶ کشور، تیم تکواندوکاران افغانستان چهار مدال طلا، یک نقره و سه مدال برونز را از آن خود کردند و حایز مقام اول تیمی شده و توانستند سرود ملی و پرچم افغانستان را در سالون برگزاری مسابقات به اهتزاز در آوردند.
تيم ملي تكواندو كشور عزيزما در بين 190 كشور مقام 7 را دارد:
و در افغانستان حدود ۵۲۰۰۰ تکواندو باز وجود دارد که ۲۰۰۰ تن این رقم زنان و دختران هستند.
در حال حاضر تکواندو در افغانستان ازجمله ی ورزش های پر رنگ و خیلی ها مورد توجه می باشد.تیم تکواندوی این کشور در سال های اخیر با شکست مرز ها، در مسابقات جهانی شرکت ورزیده جایگاه خود را در جمع تیم های مطرح جهان جای تثبیت است. با در نظر داشت اهمیت این بازی در حفظ و انگشاف سلامت جسمی و روانی انسان وتوجه ی روز افزون جوانان کشور به آن و همچنان پیروزی هایی که تکواندوبازان افغانستان اخیرا درسطح ملی و بین المللی به آن دست یافته اند، گزارشگر روزگار درکابل، با استاد ضیاالحق بخشی سرپرست فدراسیون تکواندو و رییس مجمع ملی تکواندو کاران افغانستان گفت و شنودی را انجام داده است که فشرده ی آن را به توجه شما می رسانیم
آغاز ورزش تكواندو در افغانستان:
ـ ورزش تکواندو در سال ۱۳۵۴ خورشیدی توسط یک تن از استادان امریکایی در پوهنتون کابل ایجاد شد که چندی بعد ستاد محمد اکبر حیدری، انجنیر جبیب، انجنیر اسدالله اوریاخیل، استاد همایون و خلیل به منظور رشد و بالنده گی تکواندو زحمات زیادی را متقبل شده اند.

About نایقلعه

مطالب مترادف ..

لبخند تو دنیا می ارزد

دختر كوچكی هر روز پیاده به مدرسه می‌رفت و بر می‌گشت. با اینكه آن روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *