پنجشنبه , 14 نوامبر 2019
Home » افغانستان و جهان » زن افغان،صاحب زیبا ترین چشمان سبز جهان

زن افغان،صاحب زیبا ترین چشمان سبز جهان

e45
شربت گل صاحب زیبا ترین چشمان سبز جهان

شربت گل را نخستین بار “استيو مک کوری” درسال ۱۹۸۴ م  دريک کمپ پناهنده گی درپاکستان ملاقات کرد.
مک کوری «شربت گل» یا به‌ قول غربی‌ها «شربت گولا» را دراردوگاه پناهنده گان “ناصر باغ” در پاکستان پیدا کرد، پدرومادرشربت گل درجنگ ها کشته شده بودند. طالبان جوان که با حمايت کشورهای غربی ومنطقه درمدارس دینی ويژه پاکستان تربيت مي شدند دراين کمپ ها نفوذ گسترده داشتند. ازاين روشربت گل که درآن هنگام کودک ۱۳-۱۲ ساله یی بيش نبود ، با آموزش های طالبانی پرورش يافت وبالغ شد واکنون هم پس ازگذشت سه دهه به آنها باورمند است.
یکی ازمهم‌ترین اتفاقات زنده گی مک کوری، ملاقات دوباره همان دختر ۱۲ ساله و ناشناسی بود که دنیا او را بدون دانستن نام واقعیش می‌شناخت. وقتی که مک کوری تقریبا بعد از بیست سال دوباره “شربت گل” را دید، درباره او گفت: “صورت او تغییر کرده، اما به اندازه همان سال‌ها گیرا و جذاب است”. مک کوری پس از بیست سال،به همراه یک گروه فیلم‌ برداری به منطقه برگشت و درحالی که عکس شربت گل را به مردم نشان می‌داد، دنبال سرنخ و نام و نشانی ازاومی گشت. اوحتا تصور این را هم نمی‌کرد که آن دخترمعصوم ازاین همه درد ورنج وحوادث متعدد این سال‌ها جان سالم بدربرده باشد. آماربالای مرگ ومیرزنان درافغانستان، یکی از دلایلی بود که او را ازملاقات دوباره این دخترناامید می‌کرد. پس ازنشانی‌های غلط که او را به شربت گل نرساندند، مردی از اهالی یک کمپ مهاجران به مک کوری گفت که این زن زنده است وسال‌ها پیش کمپ را ترک کرده و درکوه‌های منطقه “توره بوره” زنده گی می‌کند.
مرد گفت که می‌تواند او را پیدا کند وسه روز بعد،او به همراه یکی ازدوستانش، شربت گل را به کمپ آوردند. مصطفی اقبال، داکترچشم، چشمان شربت گل را معاینه و تایید کرد الگوی عنبیه و لکه‌های چشم او دقیقاً با تصویر چشمان دختر ۱۲ساله مطابقت داشت و گذشته ازاین، زخم گوشه راست بینی او،آنها را درمورد اصالت شربت گل صد در صد مطمئن کرد.
نا گفته نباید گذاشت وقتی استيومک کوری او را پيدا کرد و با دشواری زياد موفق شد همسر، برادر و خانواده اش را به ملاقات مجدد با او راضی کند، اوازطالبان حمایت کرد.
شربت گل هيچ اطلاعی از آن نداشت که تصويری به شدت اثر گذارش ، برروی جلد نشريه نشنل جيوگرافی که بعد ها بارها وبارها چاپ شده است ، ميليون ها نفر را برخود خيره کرده و او را به يکی ازمعروف ترين چهره های جهان تبديل کرده است.
مک کوری ميگويد وقتی اين موضوع را به او گفتم به نظر ميرسيد شهرت هيچ اهميتی برای او ندارد ، اما وقتی به او گفتم تصوير او به سمبول ارزش ها و ايستاده گی مردمش تبديل شده خوشحال شد وحاضر شد ازاو عکس جديدی بگيريم.
مشهورترین زن افغانستان ” شربت گل ” درآن لحظه کمی به استیومک کوری اعتراض کرد که چرا درآن عکس قسمتی ازموهایش مشخص است و چرا شال روی سرش را که سوراخ بوده درعکس آورده.
به گفته مک کوری اوميخواست مردمی که تصويراو را ديده اند بدانند که او،ازآن کمپ جان سالم به دربرده است. اين کمپ را اکنون خراب کرده اند. اواولين ملاقاتش با مک کوری را هنگامی که کودکی بيش نبود به خاطر داشت، وبه ياد آورد آن روز چادری برسرداشت که با آتش آشپزی سوراخ سوراخ شده بود. اما برای تصويرشربت گل وعلت تاثيرگزاری اش تفسيرهای ديگری هست. چشمان او درآن تصوير درد ، ترس و درعين حال استقامت ، قدرت و زيبايی را منعکس مي کند ومردمی که دهه ها درآتش جنگ سوخته اند، صرف نظر از آنکه درکدام نوع حلقات پیوست هستند آنها به چه طريق ديگری مي توانند به انسان بودن خود وفادار بمانند؟
شربت گل که تصويرش بسياری را ثروتمند کرده است، خود درنهايت فقر دريک روستای افغانستان زنده گی مي کند.
شربت گل سه دختر به نام‌های روبینا، زاهده و عالیه دارد وچهارمین دخترش را درنوزادی ازدست داده است. کانون زنده گی شربت گل، همسرش رحمت گل ودخترانش است. او روزعروسی‌اش را به خاطر می‌آورد زمانی‌که شاید تنها ۱۶ سال داشت و به قول برادربزرگترش: «تنها روزشاد زنده گی‌اش را پشت سرمی گذاشت». شربت گل رویاهای نابود شده خودش را در زنده گی “زاهده”، دختر ۳ ساله خود می‌بیند و امیدوار است درسی را که خودش نتوانسته کامل کند و به پایان برساند “زاهده” و بقیه دخترانش ادامه دهند.او که از ملیت پشتون است ، پس از مصاحبه دوم بارديگر ناپديد شد. خانواده اش به مک کوری گفتند ديگرنمی خواهند با آنها تماس گرفته شود.
منبع: اوای زنان افغانستان

About نایقلعه

مطالب مترادف ..

عواقب بیگانه‎ستیزی و یگانگی دوست و دشمن

چندی پیش، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان با بی‎بی‎سی فارسی مصاحبه نمود و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *